SX5M20.000A20F30TNN
DigiKey Part Number
5852-SX5M20.000A20F30TNNTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SX5M20.000A20F30TNN
Description
XTAL OSC XO 20.0000MHz CMOS SMD
Customer Reference
Detailed Description
20 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 5V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
Category
Output
CMOS
Mfr
Voltage - Supply
5V
Series
Frequency Stability
±50ppm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
10mA
Base Resonator
Mounting Type
Surface Mount
Type
Package / Case
4-SMD, No Lead
Frequency
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Function
Enable/Disable
Height - Seated (Max)
0.051" (1.30mm)