EZE240D18S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Altran Magnetics, LLC
In Stock: 9
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 7
Datasheet
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) Module
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
EZE240D18S
DigiKey Part Number
CC2079-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EZE240D18S
Description
SSR RELAY SPST-NO 18A 24-280V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EZE240D18S Models
Category
Voltage - Input
15 ~ 32VDC
Mfr
Voltage - Load
24 V ~ 280 V
Series
Load Current
18 A
Packaging
Bulk
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C