EL240A10-12
DigiKey Part Number
CC2128-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EL240A10-12
Description
SSR RELAY SPST-NO 10A 24-280V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) Module
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EL240A10-12 Models
Category
Voltage - Input
10 ~ 14VDC
Mfr
Voltage - Load
24 V ~ 280 V
Series
Load Current
10 A
Packaging
Bulk
Termination Style
Quick Connect - 0.187"/0.250"
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C