GCMX008B120B3H1P
DigiKey Part Number
1560-GCMX008B120B3H1P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCMX008B120B3H1P
Description
GEN3 1200V 8M SIC FULL BRIDGE MO
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 120A (Tc) 500W (Tc) Chassis Mount
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
12mOhm @ 100A, 18V
Manufacturer
SemiQ
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 120mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
493nC @ 18V
Packaging
Box
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
14400pF @ 800V
Part Status
Active
Power - Max
500W (Tc)
Technology
Silicon Carbide (SiC)
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Configuration
4 N-Channel (Full Bridge)
Mounting Type
Chassis Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV)
Package / Case
Module
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
120A (Tc)