PFRA.040.2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Eaton - Electronics Division
In Stock: 2,967
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 2,658
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 586
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 400 mA Ih Through Hole Radial, Disc
Basics of NTC and PTC Thermistors - Another Teaching Moment
PFRA.040.2
DigiKey Part Number
486-PFRA.040.2TR-ND - Tape & Reel (TR)
486-PFRA.040.2CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PFRA.040.2
Description
PTC RESET FUSE 60V 400MA RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PFRA.040.2 Models
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
520 mOhms
Manufacturer
SCHURTER Inc.
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
1.29 Ohms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
Radial, Disc
Type
Polymeric
Size / Dimension
0.291" Dia x 0.122" T (7.40mm x 3.10mm)
Voltage - Max
60V
Height - Seated (Max)
0.539" (13.70mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
400 mA
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)
Current - Trip (It)
800 mA
Approval Agency
cURus, TUV
Current - Max
40 A