SSD1A320BDC2
DigiKey Part Number
4008-SSD1A320BDC2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SSD1A320BDC2
Description
SSR RELAY SPST-NO 20A 48-600V
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) Module
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SSD1A320BDC2 Models
Category
Voltage - Input
4 ~ 32VDC
Mfr
Voltage - Load
48 V ~ 600 V
Series
Load Current
20 A
Packaging
Box
Termination Style
Screw Terminal
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C