LE1D25P7
DigiKey Part Number
4008-LE1D25P7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LE1D25P7
Description
ENCLOS 1S 25A 230V 50/60
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Motor Starter 230VAC Supply 25A 690V Load
Category
Number of Motors
1
Manufacturer
Schneider Electric
Voltage - Load
690V
Series
Current - Output
25A
Packaging
Box
Wattage - Load
15000 W
Part Status
Active
Voltage - Supply
230VAC
Type
Module
Mounting Type
Chassis Mount
Motor Type
AC Motor
Operating Temperature
-5°C ~ 40°C