LC2D40ABD
DigiKey Part Number
4008-LC2D40ABD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC2D40ABD
Description
TESYS3PEVLK REVERS CTR40A18,5KWA
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 40 A 24VDC Coil Chassis Mount, DIN Rail
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LC2D40ABD Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Manufacturer
Schneider Electric
Features
Auxiliary Contacts, Diode
Series
Termination Style
Screw Terminal
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Part Status
Active
Must Operate Voltage
18 VDC
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Must Release Voltage
2.4 VDC
Coil Voltage
24VDC
Operate Time
57.5 ms
Contact Form
3PST-NO (3 Form A)
Release Time
24 ms
Contact Rating (Current)
40 A