LC1D80A6BBE
DigiKey Part Number
4008-LC1D80A6BBE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D80A6BBE
Description
TESYS CONTACTOR-3P-AC3- <= 440V
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 80 A 24VDC Coil Chassis Mount, DIN Rail
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LC1D80A6BBE Models
Category
Switching Voltage
690VAC - Max
Manufacturer
Schneider Electric
Features
Auxiliary Contacts, Diode
Series
Termination Style
Box Lug
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Part Status
Active
Must Operate Voltage
19.2 VDC
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Must Release Voltage
2.4 VDC
Coil Voltage
24VDC
Operate Time
65 ms
Contact Form
3PST-NO (3 Form A)
Release Time
80 ms
Contact Rating (Current)
80 A