LC1D50AG7
DigiKey Part Number
4008-LC1D50AG7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D50AG7
Description
TESYS 3P EVLK CTR 50A 22KW AC3 1
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 25 A 120VAC Coil Chassis Mount
EDA/CAD Models
LC1D50AG7 Models
Category
Switching Voltage
690VAC - Max
Features
Auxiliary Contacts
Series
Termination Style
Screw Terminal
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C
Must Operate Voltage
102 VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Must Release Voltage
36 VAC
Coil Voltage
120VAC
Operate Time
19 ms
Release Time
26 ms
Contact Rating (Current)
25 A