LC1D50A6BD
DigiKey Part Number
4008-LC1D50A6BD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D50A6BD
Description
TESYS 3P EVLK CTR 50A 22KW AC3 2
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 50 A 24VDC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1D50A6BD Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Features
Auxiliary Contacts, Diode
Series
Termination Style
Box Lug
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
18 VDC
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Must Release Voltage
2.4 VDC
Coil Voltage
24VDC
Operate Time
57.5 ms
Release Time
24 ms
Contact Rating (Current)
50 A