LC1D50A3FD
DigiKey Part Number
4008-LC1D50A3FD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D50A3FD
Description
TESYS 3P EVLK CTR50A22KWAC3 110V
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 50 A 110VDC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1D50A3FD Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Features
Auxiliary Contacts, Diode
Series
Termination Style
Spring Terminal
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
82.5 VDC
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Must Release Voltage
11 VDC
Coil Voltage
110VDC
Operate Time
57.5 ms
Release Time
24 ms
Contact Rating (Current)
50 A