LC1D40AF7 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 4008-LC1D40AF7-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LC1D40AF7 |
Description | TESYS 3P EVLK CTR 40A 18,5KW AC3 |
Manufacturer Standard Lead Time | 5 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Contactor 3PST-NO (3 Form A) 40 A 110VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LC1D40AF7 Models |
Category | Contact Rating (Current) 40 A |
Manufacturer Schneider Electric | Switching Voltage 690VAC, 300VDC - Max |
Series | Features Auxiliary Contacts |
Packaging Box | Termination Style Screw Terminal |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 70°C |
Mounting Type Chassis Mount, DIN Rail | Must Operate Voltage 93.5 VAC |
Coil Voltage 110VAC | Must Release Voltage 33 VAC |