LC1D40A6M7 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 4008-LC1D40A6M7-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LC1D40A6M7 |
Description | TESYS 3P EVLK CTR40A18,5KWAC3 22 |
Manufacturer Standard Lead Time | 5 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Contactor 3PST-NO (3 Form A) 40 A 220VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LC1D40A6M7 Models |
Category | Switching Voltage 690VAC, 300VDC - Max |
Manufacturer Schneider Electric | Features Auxiliary Contacts |
Series | Termination Style Box Lug |
Packaging Box | Operating Temperature -40°C ~ 70°C |
Part Status Active | Must Operate Voltage 176 VAC |
Mounting Type Chassis Mount, DIN Rail | Must Release Voltage 66 VAC |
Coil Voltage 220VAC | Operate Time 26 ms |
Contact Form 3PST-NO (3 Form A) | Release Time 19 ms |
Contact Rating (Current) 40 A |