BMH1902P21F2A
DigiKey Part Number
4008-BMH1902P21F2A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BMH1902P21F2A
Description
MTR 190MM IP65 NOKEY ENC SGL128A
Detailed Description
AC Motor Servomotor 4000 RPM 6.07kW 480VAC
EDA/CAD Models
BMH1902P21F2A Models
Category
Torque - Rated (oz-in / mNm)
4106.7 / 29000
Power - Rated
6.07kW
Series
Size / Dimension
Square - 7.480" x 7.480" (190.00mm x 190.00mm)
Diameter - Shaft
1.496" (38.00mm)
Length - Shaft and Bearing
3.150" (80.00mm)
Mounting Hole Spacing
7.087" (180.00mm)
Function
Servomotor
Termination Style
Connector
Voltage - Rated
480VAC