BMH1401P01A2A | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 4008-BMH1401P01A2A-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BMH1401P01A2A |
Description | MOTOR 140MM IP54 NOKEY ENC SINGL |
Manufacturer Standard Lead Time | 5 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | AC Motor Servomotor 4000 RPM 2.4kW 480VAC |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | BMH1401P01A2A Models |
Category | RPM 4000 RPM |
Manufacturer Schneider Electric | Torque - Rated (oz-in / mNm) 1090 / 7700 |
Series | Power - Rated 2.4kW |
Packaging Box | Size / Dimension Square - 5.512" x 5.512" (140.00mm x 140.00mm) |
Part Status Active | Diameter - Shaft 0.945" (24.00mm) |
Type AC Motor | Length - Shaft and Bearing 1.969" (50.00mm) |
Function Servomotor | Mounting Hole Spacing 5.118" (130.00mm) |
Voltage - Rated 480VAC | Termination Style Connector |