BMH1002P01A2A
DigiKey Part Number
4008-BMH1002P01A2A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BMH1002P01A2A
Description
MOTOR 100MM IP54 NOKEY ENC SINGL
Detailed Description
AC Motor Servomotor 6000 RPM 1.6kW 480VAC
EDA/CAD Models
BMH1002P01A2A Models
Category
RPM
6000 RPM
Torque - Rated (oz-in / mNm)
552.3 / 3900
Series
Power - Rated
1.6kW
Size / Dimension
Square - 3.937" x 3.937" (100.00mm x 100.00mm)
Diameter - Shaft
0.750" (19.05mm)
Length - Shaft and Bearing
1.570" (39.88mm)
Mounting Hole Spacing
3.740" (95.00mm)
Voltage - Rated
480VAC