92S7D22D-24
92S7D22D-24
92S7D22D-24
DigiKey Part Number
4008-92S7D22D-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
92S7D22D-24
Description
POWER RELAY
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 24VDC Coil Chassis Mount
Category
Coil Current
68.6 mA
Mfr
Coil Type
Non Latching
Series
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Packaging
Bulk
Coil Insulation
Class F
Part Status
Active
Must Operate Voltage
19.2 VDC
Mounting Type
Must Release Voltage
2.4 VDC
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 55°C
Contact Form
DPST-NO (2 Form A)
Contact Material
Silver Alloy
Contact Rating (Current)
30 A
Approval Agency
CE, CSA, cURus
Switching Voltage
300VAC, 300VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
840W
Coil Resistance
350 Ohms