750XBXH-24D | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 4008-750XBXH-24D-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 750XBXH-24D |
Description | HERMATICALLY SEALED RELAY |
Manufacturer Standard Lead Time | 5 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VDC Coil Socketable |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 750XBXH-24D Models |
Category | Coil Current 51.1 mA |
Mfr | Coil Type Non Latching |
Series | Termination Style Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
Packaging Bulk | Must Operate Voltage 20.4 VDC |
Part Status Active | Must Release Voltage 2.4 VDC |
Mounting Type | Operate Time 20 ms |
Coil Voltage | Operating Temperature -40°C ~ 55°C |
Contact Form DPDT (2 Form C) | Contact Material Silver Alloy |
Contact Rating (Current) 12 A | Approval Agency CSA, UL |
Switching Voltage 300VAC - Max | Relay Type |
Load - Max Switching 3600VA | Coil Resistance 470 Ohms |