Image for ZW-31-14-T-D-1000-250 is not available
ZW-31-14-T-D-1000-250
DigiKey Part Number
612-ZW-31-14-T-D-1000-250-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZW-31-14-T-D-1000-250
Description
CONN BRD STACK .100" 62POS
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
62 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZW-31-14-T-D-1000-250 Models
Category
Length - Overall Pin
1.430" (36.322mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Post (Mating)
0.180" (4.572mm)
Series
Length - Stack Height
1.000" (25.400mm)
Packaging
Bulk
Length - Tail
0.250" (6.350mm)
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Number of Positions
62
Termination
Solder
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)