Image for ZW-12-08-L-D-315-118 is not available
ZW-12-08-L-D-315-118
DigiKey Part Number
612-ZW-12-08-L-D-315-118-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZW-12-08-L-D-315-118
Description
CONN BRD STACK .100" 24POS
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZW-12-08-L-D-315-118 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.097" (2.464mm)
Length - Stack Height
0.315" (8.000mm)
Series
Length - Tail
0.118" (2.997mm)
Number of Positions
24
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.530" (13.462mm)