Image for ZW-09-11-G-D-437-250 is not available
ZW-09-11-G-D-437-250
DigiKey Part Number
612-ZW-09-11-G-D-437-250-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZW-09-11-G-D-437-250
Description
CONN BRD STACK .100" 18POS
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZW-09-11-G-D-437-250 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.243" (6.172mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.437" (11.100mm)
Series
Length - Tail
0.250" (6.350mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
18
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.930" (23.622mm)