Image for ZW-06-15-G-S-438-062 is not available
ZW-06-15-G-S-438-062
DigiKey Part Number
612-ZW-06-15-G-S-438-062-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZW-06-15-G-S-438-062
Description
CONN BRD STACK .100" 6POS
Detailed Description
6 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZW-06-15-G-S-438-062 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.130" (3.302mm)
Length - Stack Height
0.438" (11.125mm)
Series
Length - Tail
0.062" (1.575mm)
Number of Positions
6
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
0.630" (16.002mm)