Image for ZW-05-14-G-D-1080-175 is not available
ZW-05-14-G-D-1080-175
DigiKey Part Number
612-ZW-05-14-G-D-1080-175-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZW-05-14-G-D-1080-175
Description
CONN BRD STACK .100" 10POS
Detailed Description
10 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZW-05-14-G-D-1080-175 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.175" (4.445mm)
Length - Stack Height
1.080" (27.432mm)
Series
Length - Tail
0.175" (4.445mm)
Number of Positions
10
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
1.430" (36.322mm)