Image for ZW-05-10-T-D-540-180 is not available
ZW-05-10-T-D-540-180
DigiKey Part Number
612-ZW-05-10-T-D-540-180-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZW-05-10-T-D-540-180
Description
CONN BRD STACK .100" 10POS
Detailed Description
10 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
EDA/CAD Models
ZW-05-10-T-D-540-180 Models
Category
Length - Overall Pin
0.830" (21.082mm)
Length - Post (Mating)
0.110" (2.794mm)
Series
Length - Stack Height
0.540" (13.716mm)
Length - Tail
0.180" (4.572mm)
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Row Spacing
0.100" (2.54mm)