ZW-03-19-T-S-1040-145-LL
DigiKey Part Number
612-ZW-03-19-T-S-1040-145-LL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZW-03-19-T-S-1040-145-LL
Description
CONN BRD STACK .100" 3POS
Detailed Description
3 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
EDA/CAD Models
ZW-03-19-T-S-1040-145-LL Models
Category
Length - Post (Mating)
0.145" (3.683mm)
Length - Stack Height
1.040" (26.416mm)
Series
Length - Tail
0.145" (3.683mm)
Termination
Kinked Pin, Solder
Number of Positions
3
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Pitch
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
1
Base Product Number
Length - Overall Pin
1.330" (33.782mm)