Image for ZW-03-19-T-D-354-119 is not available
ZW-03-19-T-D-354-119
DigiKey Part Number
612-ZW-03-19-T-D-354-119-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZW-03-19-T-D-354-119
Description
CONN BRD STACK .100" 6POS
Detailed Description
6 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
EDA/CAD Models
ZW-03-19-T-D-354-119 Models
Category
Length - Overall Pin
1.330" (33.782mm)
Length - Post (Mating)
0.857" (21.768mm)
Series
Length - Stack Height
0.354" (8.992mm)
Length - Tail
0.119" (3.023mm)
Number of Positions
6
Termination
Solder
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)