Image for ZW-03-15-G-S-217-276 is not available
ZW-03-15-G-S-217-276
DigiKey Part Number
612-ZW-03-15-G-S-217-276-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZW-03-15-G-S-217-276
Description
CONN BRD STACK .100" 3POS
Detailed Description
3 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
EDA/CAD Models
ZW-03-15-G-S-217-276 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.137" (3.480mm)
Length - Stack Height
0.217" (5.512mm)
Series
Length - Tail
0.276" (7.010mm)
Termination
Solder
Number of Positions
3
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
0.630" (16.002mm)