ZW-03-15-G-D-267-126 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 612-ZW-03-15-G-D-267-126-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ZW-03-15-G-D-267-126 |
Description | CONN BRD STACK .100" 6POS |
Manufacturer Standard Lead Time | 4 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 6 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ZW-03-15-G-D-267-126 Models |
Category | Length - Post (Mating) 0.237" (6.020mm) |
Manufacturer Samtec Inc. | Length - Stack Height 0.267" (6.782mm) |
Series | Length - Tail 0.126" (3.200mm) |
Packaging Bulk | Mounting Type Through Hole |
Part Status Active | Termination Solder |
Number of Positions 6 | Contact Finish - Post (Mating) Gold |
Pitch 0.100" (2.54mm) | Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm) |
Number of Rows 2 | Color Black |
Row Spacing 0.100" (2.54mm) | Base Product Number |
Length - Overall Pin 0.630" (16.002mm) |