Image for ZW-01-15-G-Q-307-236 is not available
ZW-01-15-G-Q-307-236
DigiKey Part Number
612-ZW-01-15-G-Q-307-236-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZW-01-15-G-Q-307-236
Description
CONN BRD STACK .100" 4POS
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Header Spacer Connector Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.087" (2.210mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.307" (7.798mm)
Series
Length - Tail
0.236" (5.994mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
2
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Number of Rows
2
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Row Spacing
0.200" (5.08mm)
Color
Black
Length - Overall Pin
0.630" (16.002mm)