Image for UMPT-10-06.5-G-V-S-W-TR is not available
UMPT-10-06.5-G-V-S-W-TR
DigiKey Part Number
612-UMPT-10-06.5-G-V-S-W-TR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UMPT-10-06.5-G-V-S-W-TR
Description
CONN HDR 10POS 2.00MM SMD SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Header, Male Blades Connector Solder 0.079" (2.00mm) Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UMPT-10-06.5-G-V-S-W-TR Models
Category
Termination
Solder
Manufacturer
Samtec Inc.
Features
Solder Retention
Series
Color
Black
Packaging
Bulk
Contact Material
Copper Alloy
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Connector Type
Header, Male Blades
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Number of Positions
10
Voltage Rating
650 V
Pitch
0.079" (2.00mm)
Material - Insulation
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C