TW-40-03-S-D-180-160
DigiKey Part Number
SAM13040-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TW-40-03-S-D-180-160
Description
CONN HDR 80POS 0.079 STACK T/H
Detailed Description
80 Position Header Spacer Connector 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole
EDA/CAD Models
TW-40-03-S-D-180-160 Models
Length - Post (Mating)
0.195" (4.950mm)
Length - Stack Height
0.180" (4.572mm)
Series
Length - Tail
0.160" (4.064mm)
Pitch
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
30.0µin (0.76µm)
Row Spacing
0.079" (2.00mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.535" (13.589mm)