Image for TW-40-03-L-D-195-195 is not available
TW-40-03-L-D-195-195
DigiKey Part Number
612-TW-40-03-L-D-195-195-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TW-40-03-L-D-195-195
Description
CONN BRD STACK 2.00 80POS
Detailed Description
80 Position Header Spacer Connector 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole
EDA/CAD Models
TW-40-03-L-D-195-195 Models
Length - Post (Mating)
0.145" (3.683mm)
Length - Stack Height
0.195" (4.953mm)
Series
Length - Tail
0.195" (4.953mm)
Pitch
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Row Spacing
0.079" (2.00mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.535" (13.589mm)