Image for TW-40-03-G-D-225-150 is not available
TW-40-03-G-D-225-150
DigiKey Part Number
612-TW-40-03-G-D-225-150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TW-40-03-G-D-225-150
Description
CONN BRD STACK 2.00 80POS
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
80 Position Header Spacer Connector 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TW-40-03-G-D-225-150 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.160" (4.064mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.225" (5.715mm)
Series
Length - Tail
0.150" (3.810mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
80
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
20.0µin (0.51µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.079" (2.00mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.535" (13.589mm)