Image for TW-20-09-G-D-258-SM-A is not available
TW-20-09-G-D-258-SM-A
DigiKey Part Number
612-TW-20-09-G-D-258-SM-A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TW-20-09-G-D-258-SM-A
Description
FLEXIBLE SURFACE MOUNT BOARD STA
Detailed Description
40 Position Header Spacer Connector 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount
EDA/CAD Models
TW-20-09-G-D-258-SM-A Models
Category
Length - Overall Pin
0.388" (9.855mm)
Length - Post (Mating)
0.130" (3.302mm)
Series
Length - Stack Height
0.258" (6.553mm)
Packaging
Tube
Mounting Type
Surface Mount
Number of Positions
40
Pitch
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
20.0µin (0.51µm)
Row Spacing
0.079" (2.00mm)