Image for TW-10-03-F-D-270-090 is not available
TW-10-03-F-D-270-090
DigiKey Part Number
612-TW-10-03-F-D-270-090-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TW-10-03-F-D-270-090
Description
"FLEXIBLE SURFACE MOUNT BOARD ST
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Header Spacer Connector 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.175" (4.445mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.270" (6.858mm)
Series
Length - Tail
0.090" (2.286mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
20
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.079" (2.00mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.535" (13.589mm)