TW-07-03-L-D-280-SM-A
DigiKey Part Number
612-TW-07-03-L-D-280-SM-A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TW-07-03-L-D-280-SM-A
Description
CONN BRD STACK 2MM 14POS
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14 Position Header Spacer Connector 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TW-07-03-L-D-280-SM-A Models
Category
Length - Overall Pin
0.467" (11.862mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Post (Mating)
0.187" (4.750mm)
Series
Length - Stack Height
0.280" (7.112mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
14
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.079" (2.00mm)