Image for TSW-108-24-F-T is not available
TSW-108-24-F-T
DigiKey Part Number
TSW-108-24-F-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSW-108-24-F-T
Description
CONN HEADER VERT 24POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 24 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TSW-108-24-F-T Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.265" (6.73mm)
Series
Contact Length - Post
0.115" (2.92mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
0.480" (12.19mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
3
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C