SEAM-50-02.0-S-10-2-A-K-TR
SEAM-50-02.0-S-10-2-A-K-TR
SEARAY
SEAM-50-02.0-S-10-2-A-K-TR
DigiKey Part Number
SAM8029TR-ND - Tape & Reel (TR)
SAM8029CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SEAM-50-02.0-S-10-2-A-K-TR
Description
CONN HD ARRAY PLUG 500P SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 Position Connector High Density Array, Male Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
SEAM-50-02.0-S-10-2-A-K-TR Models
Number of Rows
10
Features
Board Guide, Pick and Place
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Mated Stacking Heights
7mm, 8mm, 8.5mm, 9.5mm, 10mm
Number of Positions
500
Height Above Board
0.181" (4.60mm)
Pitch
0.050" (1.27mm)