SEAF-50-06.5-L-10-2-A-K-TR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SEAF-50-06.5-L-10-2-A-K-TR |
Description | CONN HD ARRAY RCPT 500P SMD GOLD |
Manufacturer Standard Lead Time | 4 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 500 Position Connector High Density Array, Female Surface Mount Gold |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SEAF-50-06.5-L-10-2-A-K-TR Models |
Category | Number of Rows 10 |
Manufacturer Samtec Inc. | Mounting Type Surface Mount |
Series | Features Board Guide, Pick and Place |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Contact Finish Gold |
Part Status Active | Contact Finish Thickness 10.0µin (0.25µm) |
Connector Type High Density Array, Female | Mated Stacking Heights 8.5mm, 9.5mm, 10mm, 13mm, 13.5mm, 15.5mm, 17.5mm, 19.5mm |
Number of Positions 500 | Height Above Board 0.258" (6.55mm) |
Pitch 0.050" (1.27mm) | Base Product Number |