RF316-01SR1-03RP1-0305
DigiKey Part Number
612-RF316-01SR1-03RP1-0305-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RF316-01SR1-03RP1-0305
Description
COAX CBL MMCX TO RP-SMA 12"
Detailed Description
Cable Assembly Coaxial MMCX to RP-SMA RG-316 12.01" (305.00mm)
EDA/CAD Models
RF316-01SR1-03RP1-0305 Models
Category
2nd Connector Mounting Type
Panel Mount
Manufacturer
Samtec Inc.
2nd Connector Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Series
Length
12.01" (305.00mm)
Cable Impedance
50 Ohms
Style
MMCX to RP-SMA
Connector Impedance
50 Ohms
Overall Impedance
50 Ohms
Frequency - Max
6 GHz
2nd Connector
RP-SMA Jack
Operating Temperature
-50°C ~ 165°C