RF316-01BJ1-03RP1-0152
DigiKey Part Number
612-RF316-01BJ1-03RP1-0152-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RF316-01BJ1-03RP1-0152
Description
COAX CBL MMCX TO SMA 5.9"
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Cable Assembly Coaxial MMCX to SMA RG-316 5.984" (152.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RF316-01BJ1-03RP1-0152 Models
Category
2nd Connector Mounting Type
Panel Mount
Manufacturer
Samtec Inc.
2nd Connector Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Series
Length
5.984" (152.00mm)
Packaging
Bag
Cable Type
RG-316
Part Status
Active
Cable Impedance
50 Ohms
Style
MMCX to SMA
Connector Impedance
50 Ohms
1st Connector
MMCX Plug, Right Angle
Overall Impedance
50 Ohms
1st Contact Gender
Male
Frequency - Max
6 GHz
1st Connector Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Color
Amber
2nd Connector
SMA Jack
Operating Temperature
-50°C ~ 165°C