RF174-02RP1-04BJ3-0305
DigiKey Part Number
612-RF174-02RP1-04BJ3-0305-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RF174-02RP1-04BJ3-0305
Description
COAX CBL BNC TO MCX 12"
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Cable Assembly Coaxial BNC to MCX RG-174 12.01" (305.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RF174-02RP1-04BJ3-0305 Models
Category
2nd Contact Gender
Male
Manufacturer
Samtec Inc.
2nd Connector Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Length
12.01" (305.00mm)
Packaging
Bag
Cable Type
RG-174
Part Status
Active
Cable Impedance
50 Ohms
Style
BNC to MCX
Connector Impedance
50 Ohms
1st Connector
BNC Jack
Overall Impedance
50 Ohms
1st Contact Gender
Female
Frequency - Max
6 GHz
1st Connector Mounting Type
Panel Mount
Color
Black
1st Connector Mounting Feature
Bulkhead - Rear Side Nut
Operating Temperature
-50°C ~ 90°C