RF174-01BJ1-01SB1-0152
DigiKey Part Number
612-RF174-01BJ1-01SB1-0152-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RF174-01BJ1-01SB1-0152
Description
COAX CBL SMA TO SMA 5.9"
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Cable Assembly Coaxial SMA to SMA RG-174 5.984" (152.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RF174-01BJ1-01SB1-0152 Models
Category
2nd Contact Gender
Female
Manufacturer
Samtec Inc.
2nd Connector Mounting Type
Panel Mount
Series
2nd Connector Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Packaging
Bag
Length
5.984" (152.00mm)
Part Status
Active
Cable Type
RG-174
Style
SMA to SMA
Cable Impedance
50 Ohms
1st Connector
SMA Jack
Connector Impedance
50 Ohms
1st Contact Gender
Female
Overall Impedance
50 Ohms
1st Connector Mounting Type
Panel Mount
Frequency - Max
6 GHz
1st Connector Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Color
Black
2nd Connector
SMA Jack
Operating Temperature
-50°C ~ 90°C