Image for MW-09-03-G-D-130-065-A is not available
MW-09-03-G-D-130-065-A
DigiKey Part Number
MW-09-03-G-D-130-065-A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MW-09-03-G-D-130-065-A
Description
CONN HDR 18POS 0.039 STACK SMD
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 Position Header Spacer Connector 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount
EDA/CAD Models
MW-09-03-G-D-130-065-A Models
Category
Length - Overall Pin
0.195" (4.953mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Post (Mating)
0.065" (1.651mm)
Series
Length - Stack Height
0.130" (3.302mm)
Packaging
Tube
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
18
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.039" (1.00mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Color
Black, Natural
Row Spacing
0.039" (1.00mm)