HW-10-11-L-D-600-SM-A
DigiKey Part Number
612-HW-10-11-L-D-600-SM-A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HW-10-11-L-D-600-SM-A
Description
CONN HDR 20POS 0.1 STACK SMD
Detailed Description
20 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount
EDA/CAD Models
HW-10-11-L-D-600-SM-A Models
Category
Length - Overall Pin
0.865" (21.971mm)
Length - Post (Mating)
0.265" (6.731mm)
Series
Length - Stack Height
0.600" (15.240mm)
Number of Positions
20
Pitch
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)