Image for HW-10-11-L-D-402-SM-A is not available
HW-10-11-L-D-402-SM-A
DigiKey Part Number
612-HW-10-11-L-D-402-SM-A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HW-10-11-L-D-402-SM-A
Description
CONN HDR 20POS 0.1 STACK SMD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HW-10-11-L-D-402-SM-A Models
Category
Length - Overall Pin
0.865" (21.971mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Post (Mating)
0.463" (11.760mm)
Series
Length - Stack Height
0.402" (10.211mm)
Packaging
Tube
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
20
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)