HW-10-11-G-S-640-SM
DigiKey Part Number
612-HW-10-11-G-S-640-SM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HW-10-11-G-S-640-SM
Description
CONN BRD STACK .100" 10POS
Detailed Description
10 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount
EDA/CAD Models
HW-10-11-G-S-640-SM Models
Category
Length - Post (Mating)
0.225" (5.715mm)
Length - Stack Height
0.640" (16.256mm)
Number of Positions
10
Pitch
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
1
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.865" (21.971mm)