HW-03-12-L-D-450-110-LL
DigiKey Part Number
612-HW-03-12-L-D-450-110-LL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HW-03-12-L-D-450-110-LL
Description
CONN BRD STACK .100" 6POS
Detailed Description
6 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
EDA/CAD Models
HW-03-12-L-D-450-110-LL Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.470" (11.938mm)
Length - Stack Height
0.450" (11.430mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.800mm)
Mounting Type
Through Hole
Termination
Kinked Pin, Solder
Number of Positions
6
Pitch
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
1.030" (26.162mm)