Image for HW-03-12-G-S-250-SM is not available
HW-03-12-G-S-250-SM
DigiKey Part Number
612-HW-03-12-G-S-250-SM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HW-03-12-G-S-250-SM
Description
CONN HDR 3POS 0.1 STACK SMD GOLD
Detailed Description
3 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount
EDA/CAD Models
HW-03-12-G-S-250-SM Models
Category
Length - Post (Mating)
0.715" (18.161mm)
Length - Stack Height
0.250" (6.350mm)
Series
Mounting Type
Surface Mount
Termination
Solder
Number of Positions
3
Pitch
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
1
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.965" (24.511mm)